Od 1. 7. 2024 vstoupila v účinnost další část nového stavebního zákona, která mění některé postupy při vyřizování stavebního povolení. Tyto změny se týkají i žádostí u výstaveb fotovoltaických elektráren.
Stále platí, že pro elektrárny do 50kWp platí skutečnost, že nemusí být předmětem stavebního řízení v případech, kdy nemáte pochyb o statice nemovitosti či nenarušujete nosné konstrukce budovy.
Pojďme si některé změny představit, které ovlivňují žádosti u fotovoltaických elektráren.
Portál stavebníka
Asi nejdůležitější změnou je spuštění centrálního systému s názvem „Portál stavebníka“, kde se od 1. 7. 2024 podávají všechny žádosti o stavební povolení, kolaudační souhlasy a jiné obdobné žádosti.
Od výše uvedeného data je proces žádosti plně elektronický a již není možné podávat žádosti v tištěné podobě. Přínosem tohoto systému je snazší komunikace mezi stavebníkem a místním stavebním odborem.
Vyjma samotných žádostí je možné přes tento portál žádat i některé dotčené orgány veřejné správy o příslušná stanoviska. Nejdůležitějším stanoviskem, o které je při výstavbě FVE nutné žádat je koordinované stanovisko, které lze právě přes tento portál pohodlně vyřídit.
Požárně bezpečnostní řešení – portál EPOSTAR
Současně byl spuštěn program Hasičského záchranného sboru České republiky, a to konkrétně portál EPOSTAR. Jedná se o online portál, kam se nyní nahrávají všechny požárně bezpečnostní řešení (dále PBŘ) II. a III. třídy. Již není nutné odnášet PBŘ ve fyzické podobě na příslušnou pobočku Hasičského záchranného sboru, ale pohodlně on-line.
Nicméně je potřeba si uvědomit, že do konce roku 2024 mají stavební úřady možnost si lhůtu pro vydání stavebního povolení prodloužit, a to až na dvojnásobnou lhůtu. Tudíž vydání stavebního povolení může v současné době trvat až 60 kalendářních dnů.
Nechcete všechny tyto administrativní úkony při výstavbě fotovoltaické elektrárny řešit? Nemusíte, rádi za Vás vyřídíme kompletní administrativu od získání všech vyjádření až po udělení kolaudačního souhlasu. Ozvěte se nám!